За тиймбилдинга като необходимост

Dragomira

Разговаряме с Драгомира Шулева от “ЗАЕДНО” – консултантска фирма, предоставяща висококачествени услуги в областта на управлението и развитието на човешките ресурси. Драгомира, която е основател на “ЗАЕДНО”, ни разказа за истинското значение на екипните трейнинги, защо те могат да бъдат двигател за поддържането на здравословна работна среда и как всъщност помагат на бизнеса.

Защо е важно екипите да имат добра вътрешна комуникация и как се постига това при по-големи екипи и фирми с по-усложнена структура?

Вътрешната комуникация е като кръвоносната система на организациите (фирмите). Ако не работи добре – не „пренася” комуникационните послания и това затруднява работата на всички. Колкото по-голяма е една организация и колкото по-сложна е структурата й – толкова по-важно е да се създадат най-оптималните пътища за предаване на информацията. Важно е също така вътрешната комуникация да бъде двупосочна – „отгоре надолу” и „отдолу нагоре”, за да има връзка между мисията и визията на фирмата и хората, които я осъществяват на практика. В нашите обучения с клиенти сме работили много за създаването или комуникирането на фирмени мисия, визия и ценности. По време на тези обучения създаваме възможност всеки във фирмата да се „свърже” с тях през примери от ежедневната работа или чрез някакъв творчески процес на пресътворяване на тези бизнес понятия. Важно е всеки да се чувства част от цялото и да знае какъв е неговият принос към общия успех.

Това важи с пълна сила както за малките, така и за големите организации, защото всички имат нужда да изградят „общо лице” пред клиентите. То се изгражда от всички – от приемащия обажданията по телефона, преминава през специализираното обслужване и завършва с този, който ще ви изпрати на вратата.

Доколко чрез обучения и екипни срещи може да се оптимизира тази вътрешна комуникация?

Разбира се, че може, защото по време на екипните срещи и обученията хората демонстрират чрез поведението си как комуникират в реалността. Често по време на обучения ставаме свидетели на това – как отделни хора задържат информацията и не са склони да я споделят с останалите или нямат нужните умения да го правят по един точен, ясен и разбираем начин.

Ако мениджърите имат уменията да слушат „професионално” по време на екипните срещи – биха могли да научат много повече от това, което всъщност се споделя – от начина, по който то се споделя. Често когато проучваме потребностите за обучение – нашите консултанти влизат като наблюдатели на екипни срещи и след това дават обратна връзка към мениджърите за това как може да се подобри вътрешната комуникация и как това може да се адресира по време на обучението.

По този начин чрез предварителен анализ на работата заедно с мениджмънта определяме кои са най-подходящите теми и екипни задачи, които да бъдат включени в предстоящото обучение. Често започваме нашите програми за развитие на мениджърски или лидерски умения именно с първи модул – „умения за комуникация”, и това дава стабилна основа за развитие на по-сложните умения като делегиране, мотивация, коучинг и други в следващите модули.

IMG_7703

Как се разбира “team building” днес и каква е истинската сила на екипния трейнинг, особено в областта на IT компаниите?

През последните няколко години тиймбилдингът се наложи като най-често срещаната форма за развитие на екипите у нас – което е добрата новина. Успоредно с това обаче, всяко събиране на екипа извън офиса започна да се нарича „тиймбилдинг”. Естествено е всяка възможност за комуникация извън работната среда да работи за изграждането на екипа, обаче има професионални форми като екипния тренинг, които могат да постигнат по-големи цели и по по-ефективен начин.

Когато взимате решение за тиймбилдинг за екипа си, е важно да се съобразите с това на каква фаза от своето формиране се намира екипът. Така могат да се подберат най-подходящите екипни задачи, които да го придвижат напред в неговото развитие, а не само да създадат добро настроение и незабравими спомени от събирането. За екипи в начална фаза или с много нови членове – включваме повече екипни задачи за опознаване и изграждане на доверие между членовете. За сметка на това обаче, ако екипът се намира във фазата на „бурята” (характеризира се с лоша комуникация и много конфликти между хората) – предвиждаме решаване на казуси, които подпомагат създаването на правила и развитието на толерантност между екипните членове. Ако екипът е „зрял” и се намира във фазата на „представянето” – работим за обмен на знания между неговите членове и прилагаме различни творчески подходи за създаване на иновативни решения.

IT компаниите се отличават с високо технологично мислене и бързо развитие. Често има интензивно общуване в по-малки или по-големи работни екипи посредством технологиите („виртуални екипи”). Установено е, че колкото и да са продуктивни, виртуалните екипи в сравнение с тези, които се срещат на живо – предполагат по-ниска степен на доверие и удовлетвореност от работата, както и повече конфликти между хората в тях. Затова е важно мениджърите на екипи в IT индустрията да имат развити умения за създаването, поддържането и развитието на тези екипи на всяка една фаза от тяхното развитие. Това могат да бъдат и специфичните компетентности на “Scrum master” –a, който отговаря за работата на екипа и води т.нар. „Daily Scrum Meetings” и „Retrospective Meetings”.

Кои са 5-те съвета към мениджърите, по отношение на управлението на екипи, които бихте дали?

1. Създайте екипна идентичност – име, символи и ценности, с които хората да могат да се идентифицират.

2. Подкрепяйте опознаването на екипните членове за създаване на усещане за „заедност”, „ние” мислене.

3. Стремете се да постигнете самоуправление на екипа, на базата на създадени от него правила за съвместна работа

4. Насърчавайте обмяната на знания и опит вътре в екипа, за да постигнете синергичен ефект

5. Непрекъснато се грижете за екипа си и го развивайте, както като отделна единица, така и като част от по-големи екипи и мрежи от професионалисти.

Добър период ли е лятото за такива екипни обучения?

Всеки период е добър за развитието на екипа, защото това е един непрекъснат процес. Лятото се отличава с работа понякога в намален състав и с повече напрежение за оставащите в офиса. Затова – подкрепете екипа с общи дейности, които могат да подсилят мотивацията на неговите членове. Организирайте общ обяд, гледайте заедно кино или отидете на екскурзия през уикенда.

Понеже работата не спира, затова и дейностите за развитие на екипа не трябва да спират. Ние от ЗАЕДНО можем да ви помогнем да бъдете по-ефективни и през лятото.

Leave a Comment

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.