Продължаваме нашата тема, посветена на корпоративния блог и успешните стратегии за поддържането му.
Представяме останалите два примерни вида корпоративни блогове, дали са успешни, към какви цели са ориентирани и какви резултати можете да очаквате.
3. Блог за персонализиран бранд
Този тип блог показва един блогър, който използва човешки и личен стил на писане в онлайн пространството. Блогърът обикновено се представя като човек, истински или не, и пише по последователен начин (на базата на индентичността на бранда). Блог постовете могат да бъдат забавни, а списващите блога са отзивчиви и произвеждат съдържание, което е насочено към добавяне на стойност към клиентите, т.е. те слушат клиентите и насочват към решаване на проблемите им.
Добри страни:
– Поставя се човешки акцент върху бранда
– Брандът е в центъра на комуникацията
– Лесен за поддръжка
– Използва персонализиран стил на писане
Лоши страни:
– Трудно свързване на хората с корпоративния имидж
– Трудно се разработват и поддържат статиите
Резултат:
Хората са способни да се свържат с марката. Съдържанието е насочено към ангажираност, уместност и добавена стойност за клиентите. Социалното споделяне ще бъде по-голямо, а също така и публиките на настоящия бранд.
4. Блогът “рокзвезда”
При този тип блог хората, които пишат статии, са “естествени” блогъри, амбициозни и мотивирани да развиват своя лична марка. Като такива те ще искат свободата да развиват собствените си идеи и да насърчават собствените си действия. Едно корпоративно предприятие може да използва това, за да привлече аудитория, да развие тези хора като мислители, да ги насърчи да участват активно във водещи вътрешни инициативи и да подобрят корпоративния имидж и способности.
Добри страни:
– Хората са в центъра
– Персонализиран и корпоративен бранд се сливат в едно
– Често лидери на мнение привличат голяма аудитория
– Фокус върху клиента, а не толкова върху организацията
Лоши страни:
– Може да се създаде вътрешно напрежение между корпоративния и персонализирания имидж на бранда
– Има риск хората да не реагират по начина, по който сте имали предвид
Резултат:
Корпоративните “рокзвезди” имат значителен опит, последователно поведение и мислене. Въпреки това често има вродено напрежение между личната марка и корпоративната идентичност. Ако се намери балансът между двете, ползите са огромни.
Блоговете са съществени части на повечето социални медийни програми и все още често са центровете на маркетинговите стратегии за съдържание. На практика виждаме този възглед за съдържателния маркетинг да се върне в подходите на много организации: блогът като център и различни други канали и формати на съдържание. И все пак, истинският център на всяка маркетингова стратегия за съдържание е стойността на клиента, която генерира бизнес стойност.
Ние от ABC Design & Communication винаги сме насреща, за да подпомогнем бизнеса ви със свежи маркетингови идеи и развитието им.