Марина Стефанова за корпоративната социална отговорност

DSC_7412

Представяме ви д-р Марина Стефанова – дългогодишен експерт и изследовател на КСО в България. С нея разговаряме за интегрирането на КСО от малките компании у нас, защо е важно социалната отговорност да е и корпоративна и кои са предизвикателствата пред такъв тип дейност.

Как може една малка компания, като нашата, да интегрира повече КСО в работата си?

Отговорността не се категоризира спрямо размера на компанията. С дейността си всяка оставя отпечатък. В този смисъл, малката фирма има редица преимущества пред голямата: сплотеност, гъвкавост, бързина, липса на тежки административни процедури. Тя лесно може да изпълни инициативи и проекти, с които да увеличи положителното и да намали отрицателното си въздействие.

Ако се чудите откъде да започнете, прегледайте отново досегашната си дейност. Сигурна съм, че вече имате поне една доброволческа акция, една практика на подкрепа на служител или партньор в нужда, малко дарение в натура на съседния социален дом. Това хареса ли ви? Имаше ли смисъл – за мениджмънта, за служителите? Споделихте ли го с клиентите? Те как реагираха? Ако не сте, направете го.

Тези първи стъпки могат да ви ориентират, да поставят първите рамки на вашето разбиране за отговорността на компанията и да тествате това разбиране измежду най-важните групи, които създават и поддържат вашата стопанска дейност.

Има ли вече достатъчно като количество добри примери за CSR в малки фирми и у нас?

Разбира се. Все още се учудвам защо това звучи като новина. Дребните предприемачи са много по-близо до своите служители и клиенти, най-важните им заинтересовани страни. Те реагират на всяка промяна на поведението им и много бързо намират прекия начин да отговорят на нечии потребности. За тях запазването на доброто име е в малките и ежедневни жестове на съпричастност, доверие и подкрепа – въвеждане на гъвкаво работно време, на практики за работа от дома, на лично отношение към лоялните клиенти и т.н.

Кои са основните предизвикателства пред комуникирането на CSR у кампаниите?

Комуникирането на CSR е все още на много ниско ниво в България. Изготвянето на отчети, които да съдържат и нефинансови показатели, да измерват напредъка в прилагането на етичните принципи и практики и приноса им към успеха компанията е рядко срещана практика. А то е от основно значение за две неща. На първо място, за да си дадете ясна представа докъде сте, какво сте постигнали и какво предстои. На второ, за ангажирането на заинтересованите от дейността ви – служители, клиенти, доставчици, партньори. Във времето, този ангажимент се превръща в най-ценния дар, който не можеш да си купиш с пари – доверие.

Какво може всеки от нас да направи, лесно, безболезнено, което все още не правим?

Да проведем един честен, открит и фокусиран разговор с най-важните си заинтересовани страни – служители, клиенти, партньори, колегите от същия бранш. За да „чуем“ какви са очакванията на тези групи към нашата дейност и нашия мениджмънт.

За някои това не е лесно, но за всички е наложително. Защото най-често участниците остават изненадани от получената обратна връзка. В онлайн поредицата CSR AdviceBox можете да научите повече за останалите преимущества на определянето и ангажирането на важните за вас заинтересовани страни.

Пожеланието Ви към партньорите и приятелите на Ей Би Си Дизайн енд Комюникейшън?

Отговорността не е бреме. Тя е възможност. Използвайте я като филтър, през който ежедневната ви стопанска дейност да придобие повече смисъл и добавена стойност, не само за вас, но и за всички, които тя обслужва.

One Thought to “Марина Стефанова за корпоративната социална отговорност”

  1. Страхотен материал, в който има много истина! КСО е изключително важен елемент, който е често подценяван. Не бива да оставяме невниманието ни към този елемент да ни завладява толкова много.

Leave a Comment

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.