Новата година вече настъпи, обещаваща бъдещи иновации и промени. В света на дигиталния маркетинг, 2018 започва с тези шест тенденции:
Съдържанието все още е в основата на успеха
Успешният дигитален маркетинг винаги е бил насочен към съдържанието, но сега фокусът е много повече върху него. Сега то трябва да има истинска стойност даваща храна за размисъл, разчупващо възприетите стари модели или напълно иновативно. Стратегиите за дигитално съдържание през 2018 г. ще зависи от редовното публикуване и релевантният избор на тема,
Маркетинг на различни устройства
Мобилният маркетинг все повече се налага в уеб-пространството и стратегиите трябва да бъдат съобразени с тази тенденция, за да се постигне мултиканален подход. Анализът в реално време на поведенческите данни на клиентите може да се използва, за да се оптимизира клиентският потенциал в зависимост от това на какво устройство се използва, по кое време на деня и на кое място. Не е достатъчно просто да имате предвид мобилните устройства, когато създавате дигитална маркетингова стратегия. За 2018 г. голямата необходимост ще бъде изследване на мобилния маркетинг и развитието на стратегии в тази посока.
Продажби в социалните мрежи
През 2018 г. продажбите чрез или във социални мрежи ще продължат да се покачват. 75% от клиентите B2B вече използват социални мрежи, за да им помогнат да вземат решения за покупки. Повишаване на количеството продажби става чрез добро познаване на аудиторията и използване на данните, които социалните мрежи предоставят като насочващи средства.
Персонализация
Персонализирането се оказа една от големите теми на 2017 г. Тази година тя получава ъпгрейд: масовата персонализация. Благодарение на огромния обем информация, която вече е достъпен чрез големи бази данни персонализирането може да бъде създадено в масов мащаб. Въпросът е да може да се събере колкото се може повече информация, за да се създаде персонализирани маркетингови стратегии, които да са по-ефективни при достигането на определената аудитория.
Чатботи (Chatbots)
Предизвикателствата, свързани с обслужването на клиентите, получиха подкрепа от изкуствения интелект. Чатбота предоставя информация в реално време, повишавайки броя на клиентите, до които бизнесът може да достигне и взаимодейства, ускорява разпространението на информация. Идеята не да замени напълно човекът, занимаващ се с обслужване на клиенти, а да го допълни. Chatbots могат да използват изкуствен интелект, за да изпълняват по-прости и базисни отговори и задачи, докато хората се занимават с по-сложните казуси, за които се изисква човешкият фактор.
Клиентският опит
Ако има една тенденция, която всеки дигитален маркетолог трябва да знае за 2018, то това е необходимостта от фокус върху опита на клиента. Маркетинг стратегията трябва да е съобразена с познанията на клиента, за да е по-лесна за разбиране, съобразена с индивидуалните му изисквания и по-ангажираща.