Онлайн маркетинг в икономика 2.0

Най-важното за нас в семинара по Онлайн Маркетинг – Непознатите работещи решения, бе че ABC Design & Communication и списание .NET могат да правят съвместно чудесни неща. Много благодарим за поканата да сме съорганизатори и се надяваме, че сме били достатъчно полезни :). Тъй като сме замесени в доста от събитията на тема онлайн маркетинг, можем да твърдим, че това бе едно от най-добрите провеждани в България. Поздравления за Биляна Лаундс и екипа й. Някак не отива да се поздравим сами за свършената работа, но пък можем да кажем, че сме много доволни от себе си.

Това май бе и първият онлайн маркетинг форум, който можеше да бъде проследен директно онлайн чрез twitter канал подхранван от Денис и Бойчев.

jb

Жюстин започна с една по-скоро критична лекция. Основната й теза бе, че бизнесът все още е твърде консервативен и отказва да се възползва от очевидно ефективните решения, които предлага web 2.0. Блогове, социални мрежи, социални медии, подкасти, уикита, микроблогинг и т.н. дават изключително интересни възможности, които ни позволяват да разсъждаваме на тема икономика 2.0. Това е една нова реалност в отношенията компания-клиент, която повече от всякога изисква от фирмите да ГОВОРЯТ! Да видим, кога ще се престрашат. И нещо, което малко ще смути PR-ите. Броят гледания на едно корпоративно клипче също е мерна единица за успешна кампания. Макар да не може да се пресметне в пари 🙂

Следващата лекция за онлайн аудиторията бе споделена от двете компании, които “мерят” родния нет. Като изключим няколкото закачки между Gemius и Nielsen, както и откровенно заядливите подмятания от няколко “рисърчъри” в залата – беше полезно. И двете фирми признаха, че данните им не са 100% обективни, но пък за сметка на това са приятни за гледане 🙂 Все пак Онлайн нацията е около 3 000 000 души, близо милион са в София, 68% от столичани са онлайн и което най-важно за рекламодателите – онлайн потребителя у нас е с все по-ниско образование, но за сметка на това все още е с най-добри доходи. За да завършат по другарски, преедставителите на двете конкурентни компании се обединиха около идеята, че до 1 година на пазара трябва да остане само един от тях…

Венци Костов направи кратък исторически преглед на рекламните формати в Интернет. Концентрира лекцията си в CPC моделите и всички заедно помечтахме за CPA ерата, когато рекламодателите ще плащат само за “свършена работа”. Стана дума и за еCPM и dCPM.

Естествено онлайн медиите далеч не са съгласни с тези правила на играта, защото тяхната работа все пак е да създават съдържание и да привличат потребители, а не да обучават хората къде как да кликат. Каквото и да си говорим, само пазарът ще определи бъдещето на онлайн рекламата. Все пак плащането за действие вероятно ще победи…

blog

Ейса Бейли, един симпатичен бирмингамец, трябваше да бъде гвоздеят на програмата. По нашите географски ширини сме свикнали да се кланяме на чуждестранните лектори във всичките им форми и превъплащения. Ейса представи наистина най-добрата презентация в графично отношение. Говори ни за “вирусния” маркетинг и какво можем да очакваме от него. Като цяло попари всички в залата, които бяха дошли от позицията на клиенти. Двете му основни тези: “Не бива да вярваме, че една вирусна кампания задължително ще бъде евтина”. Т.е. автоматизирания БГ вариант – нямаме бюджет, ще правим вирусен маркетинг не работи. Второто беше още по-приятно за ушите на специалистите, които предоставят услугата: “Най-сигурният начин да се провали една кампания, е когато клиентът иска да командва и претендира, че разбира повече от професионалистите”. След семинара вечеряхме с Ейса и екипа на .NET. Поговорихме за приложимостта на бизнес моделите за работа без офис и до колко са подходящи за България. Това ще го коментираме в друг пост.

Темата за мобилния маркетинг беше очаквана с твърде голям интерес. но дори сладкодумния и остроумен Милко Георгиев не успя изцяло да задоволи любопитството на публиката. Хората в залата очакваха разпродажба на добри идеи, а в България примерите са толкова малко, че лекцията звучеше малко по-теоретична отколкото трябва. Все пак е повече от добре, че у нас се мисли в тази посока и мобилния телефон става все по-желан канал за маркетингова комуникация. Пробжлемът е, че хората гледат на телефона като продължение на своята ръка, като част от тялото си и въобще не са склонни да получават “спам”. Пък и каквото и да си говорим, българският потребител е възпитан в подчинение към мобилните оператори – монополисти. И е доста чувствителен на темата мобилен маркетинг.

Разбира се семинарът трябваше да завърши с Александър Варов, който на една идея по-достъпен език да обобщи казаното от всички лектори преди него. Въпреки че публиката бе уморена, той успя да задържи вниманието й. Някои се забавляваха да преброят колко български думи ще използва Сащо, но все пак като говорим за онлайн маркетинг, нещата звучат по-автентично на английски.

След изморителната серия семинари и конференции през последните седмици, сега идва време за заслужена почивка. На есен семинарите продължават, доста събития са дали заявки да са много интересни, а гвоздеят безспорно ще бъде десетото издание на БГ сайт и семинарът с него.Имената на лекторите там са … да кажем впечатляващи.

Като заговорихме за събития, другата седмица е представянето на книгата на Жюстин и ГориУеб сайтът.Мисия задължителна

2 Thoughts to “Онлайн маркетинг в икономика 2.0”

  1. Присъствах на семинара. Останах с много впечатления и записки, които бързо трябваше да трансформирам в собствена презентация.

    Моите шефове са хора на действието, за щастие, и на другия ден искаха да чуят за непознатите работещи решения. Разказах им, показах им това, което научих от лекторите.

    Бързо се наложи мнението, че корпоративният блог е добър инструмент. Значи, ще правим блогове.

    Аз, обаче, оставам любопитна да науча още неща и ще следя внимателно какво се случва при вас. Благодаря ви, беше ми изключително интересно. Надявам се да се виждаме, да си пишем и други интерактивни действия…

    Евгения

Leave a Comment

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.