Стартирането на една компания е изключително обемен и всепоглъщащ процес. Лесно може да не се отдаде нужното внимание или дори напълно да се пропусне въпросът за поверителността, но с толкова много нови правила за неприкосновеността на личните данни прескачането му може да доведе до сериозни неприятности.
Правилата за поверителност не се отнасят само до уебсайта, а и до всеки инструмент, който събира информация от него (анализи на уебсайтове, онлайн формуляри и т. н.) Ако планирате да пуснете онлайн реклами, както Google, така и Facebook, имат своите правила за поверителност при събиране на информация за потребител. За неправилно използване на данните на клиенти се налагат наказания за компании, независимо от размера или вида им, дори и срещу такива като Google и Facebook.
Но какво Какво точно представлява тази политика за поверителност?
По принцип правилата за поверителност обикновено позволяват на потребителя да знае какъв тип данни събира сайтът и какво прави с тези данни. Обикновено се предоставя и информация за това как се събират тези данни (независимо дали става въпрос за формуляр или бисквитки).
Политиката за поверителност представлява точно тези правила за съхранение на данни. Колко време планирате да съхранявате данните също е от значение. Има голяма разлика дали ще съхранявате информацията на някого завинаги или ще я изтриете след 90 дни.
В зависимост от това къде се намира фирмата ви, може да се наложи да включите къде се съхраняват данните. Дори и да не ги съхранявате сами, ще трябва да разкриете сървъра, който използвате.
Политиката за поверителност може да включва и информация за това кой има достъп до данните на потребителя. Това може да означава да дадете на клиентите правото да знаят как и защо се съхраняват данните им – включва се предоставяне на информация за контакт, ако имат въпрос относно политиката за поверителност. Възможно е също така да дадете опция за отказване на потребители, които не са съгласни с правилата.
В резюме политиките за поверителност често включват политиката за защита, която използвате, за да защитите данните, които събирате. Това обикновено означава очертаване на мерките за сигурност, предприети за защита на потребителските данни.
От съществена важност е правилата да са написани кратко и разбираемо за потребителя.
Как мога да се сдобия с политика на поверителност?
Първо трябва да определите от каква политика за поверителност се нуждае вашият бизнес и след това да се консултирате с компетентно юридическо лице.
Като начало вижте следната примерна политика за поверителност.
В Интернет ще намерите още много източници на правила за поверителност, които често предлагат основна информация безплатно.
За още по темата и други полезни насоки за вашия бизнес следете нашия блог. Ние от ABC Design сме винаги насреща, за да ви предложим професионално съдействие – доверете ни се!