Присъствието в социалните мрежи или хайде без заобиколки – за момента най-вече Facebook се превърна от мода в мания. В последната година от малката до най-голямата фирми мислиха, създадоха, а някои вече дори закриха онлайн присъствието си там.
Безспорно Facebook е фактор и не може да бъде изключен от комуникационния микс на почти никой бизнес. За малките фирми, предоставящи услуги дори се превърна в основно място, игнорирайки брутално нуждата от собствен сайт. При големите, които пристъпват по-предпазливо, все пак надделя „за“ активното присъствие там. Всичко това не означава, че маркетинг специалистите са наясно какво се случва с брендовете им в социалните мрежи. Преди Олимпиядата ежедневната мантра бе сведена до изпразнили се от смисъл фрази като „Добро утро, скъпи клиенти, спахте ли добре“ и споделяне на снимки с котенца и патенца, заобиколени от розови сърчица. По време на Олимпиядата успех имаха всички снимки на наши съотборници в героични опити за победа и окуражаващи текстове. Истината е, че един бранд трябва да има ясна представа от целите, които си поставя за своето присъствие в социалните мрежи, в противен случай всичко звучи изкуствено и самоцелно.
Фен страница
Поддържането на фен страница, какт вече става ясно, е важно занимание за всеки бизнес. Опитвайте се да поднасяте интересна, актуална, полезна информация, а не само да „отбивате номера“. Нека администратори са поне двама души от екипа ви, така че дори някой да отсъства това да не се отразява на активността ви онлайн.
С колкото повече снимки, полезни статии, линкове към корпоративния блог с интересни постинги, видеа от Youtube канала ви разполагате – толкова шансът да не сте скучни се увеличава. Истинският успех идва, когато не само броят на феновете ви се увеличава, а когато успявате да ангажирате повече от тях с кликове на „like“ и „share“ бутоните, както и в диалога с коментари и реплики от тяхна страна.
Игра
Ако искате в кратко време да съберете много фенове – направете игра. В по-честия случай това ще е самостоятелно изнесено приложение, в което ще ангажирате феновете да допринасят със снимки, коментари, други. И, разбира се, ще има награди. Една игра е с продължителност между 2 и 6 седмици и може да ви донесе наистина голям брой нови фенове. Важното е да имате вярната стратегия как ще ги задържите и нататък.
Още полезни приложения
Освен игрите можете да предоставите много и различни приложения, които да са от полза на потребителите. От калкулатори, до справочници, речници, забавни картинки, картички, а защо не и по интересен начин поднесен фирмения ви каталог, с интерактивност, възможности за споделяне и всички други екстри, които предоставя Web 2.0 средата.
Свързаност с останалия свят
Със социалните мрежи и Facebook не свършва света. Не пропускайте да актуализирате редовно корпоративния ви сайт и със сигурност препращайте редовно между него и Facebook страницата си. Активното поддържане на блог със сигурност благоприятно ще подхранва социалните ви активности, а ако добавите Twitter или Youtube картината придобива още по-голяма пълнота. Не игнонирайте останалия дигитален свят само за сметка на социалните мрежи.
Няколко съвета
Ето и няколко съвета относно вашето корпоративно присъствие във Facebook:
- имайте план,
- знайте защо,
- бъдете полезни, а не само забавни,
- да, бъдете и забавни,
- споделяйте често снимки и картинки,
- коментирайте другите,
- не прекалявайте,
- но и не бъдете прекалено бавни в комуникацията си,
- бъдете откровени,
- отговаряйте,
- бъдете позитивни,
- благодарете дори на хейтърите,
- нека не ви е страх,
- продължавайте.
Е, след всичко казано до тук остава да преосмислите своите стратегии за присъствие в социалните мрежи и да се захванете за работа. Успехът ще дойде.
Статията е на Жюстин Томс и е публикувана в септемврийския брой на списание .net
Вижте пълния списък услуги, които Ей Би Си Дизайн енд Комюникейшън предлага.