Тролове, тролване vs професионални комуникации онлайн

internettrollКато дигитална агенция, работеща в пълния спектър онлайн услуги се чувстваме длъжни да внесем разяснение по нашумялата в последните дни тема за троловете и злоупотребата с платени, анонимни публикации и коментари във форуми, социалните мрежи и под статии в новинарските сайтове и други онлайн медии.

За нас, като една от водещите и най-стари на пазара фирми в България, е важно да подчертаем, че намираме подобни похвати за крайно нежелани, не ползотворни и не насърчаваме използването им нито за бизнес, нито за политически цели. Подобни бизнес практики са маргинални и се изпълняват от не добре установени компании, създадени основно с подобна цел, но не и от сериозни агенции с реална работа в дигиталното пространство.

Професионалният подход би бил позициониран върху основното предимство на Web 2.0 средата, а именно личностно-центрирания, в който човек участва със собствената си експертност, история и мнение.

За справка публикуваме и официалната позиция на БДВО:

Позиция на Комисията по етика към Българско дружество за връзки с обществеността
Относно: Неправомерна употреба на социалните канали за комуникация онлайн – генериране на съдържание с цел манипулиране на общественото мнение

Във връзка с тенденцията за създаване на фалшиви профили в социалните мрежи и генерирането на поръчкови коментари от нереални лица с цел манипулиране на общественото мнение в онлайн пространството, Комисията по етика отново иска да напомни, че използването на т.нар. „трол-активност“ не е етична комуникационна практика. Комисията по етика не подкрепя използването ѝ от професионалистите в България, независимо от целите и сферата на дейност. Считаме, че изграждането на психологически модели посредством нереалното мултиплициране на съдържание е порочна практика.

Състав на Комисията:
Милена Атанасова
Елица Наумова
Кремена Георгиева

Leave a Comment

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.