e – България – толкова много свободен интернет

Пътували ли сте наскоро в чужбина? Вероятно да. А взехте ли със себе си смарт телефона си, таблета или лаптопа? Вероятно да. Винаги пътуването е свързано с емоции, любопитство, много преживявания, нови познанства и приятелства, лек стрес от непознатото, а за всички, пътуващи и със своите дигитални устройства – доста стрес от липсата на нещо, с което сме свикнали в ежедневието си в България – безплатен добър Интернет достъп почти навсякъде.

Къде? Къде?
Безплатният Интернет у нас е наистина даденост, с която сме свикнали от години и сме доста разглезени, дори не обръщаме внимание на факта, че го има, защото очакваме да го има навсякъде, по всяко време, с бърза скорост и съвсем безплатен.

Отиваме на хотел – задължително получаваме или безплатен общодостъпен, или поне защитен с парола, но все още безплатен Интернет, без значение в коя точка от страната сме. Дори в най малкото селце, стига хотелът да е в рамките на стандартното – предоставя и Интернет на корем. Пътуващите знаят, че това далеч не е така из Европа. Единици са хотелите, предоставящи добър Интернет безплатно и най-често услугата се използва само в лобито, не и в стаите.

Качваме се в такси или автобус – да, вече има таксита и междуградски автобусни линии, които предоставят безплатно използване на Интернет на своите пътници. И това е също „Wow“! Надяваме се скоро да имаме нет и в метрото!

Публични места – центъра на София, големи и малки заведения като барове, ресторанти из цялата страна – всички те предоставят щедро на своите потребители достъп до Мрежата. Да, по-често защитен с парола, но все пак го има и е безплатен. Опитвали ли сте например в Рим, Париж, Дрезден, Цюрих? Единици са кафетериите, които го предлагат и скороста обикновено е доста скромна. А в хотелите това е още по-рядко.

Учебни заведения – училища, университети, библиотеки – всички те също предоставят отново без заплащане достъп до Интернет и то с добро качество, добро покритие и без заплащане! Често тези места предоставят и компютри, от които да се използва Интернет свободно, така че и хора, които не разполагат със свое устройство вече имат достъп до Мрежата.

В допълнение на всичко това – повечето семейства през последните лета не тръгват без мобилните си устройства, разчитайки именно и на добрия достъп без значение къде отсядат – в малко селце, петзвезден хотел по морето или в планината.

Цените
Цените за временен достъп до Интернет в Европа се формират по различен начин – най-често това е предплатена услуга, която се закупува за няколко часа и може да се използва в рамките на няколко дена. Около евро до пет евро на час е цената. Замислете се и оценете какво имаме ние тук – наистина много, много места с безплатен, в същото време висококачествен Интернет.

Отделно, но все още в темата – пакетните цени за достъп до Интернет у нас за качеството, което получаваме са доста добри. Има градове в България, в които Интернет достъп струва само 2 лева в повече от кабелната телевизия, която на месечна база е 12 лева. Не ви се вярва? Да, това се случва в Тутракан! И не е изолиран, а доста често срещан ценови модел в по-малките градове от страната ни. Дори мобилния достъп до Интернет е вече на много разумни цени, което позволява и на все повече хора да го използват.

Предимство ли е това?
Човек може да е онлайн от всякъде, по всяко време, безплатно. И това ако не е предимство! Дигиталните бариери, за които говорим по принцип у нас са малки. Всеки може да провери пощата си още докато пътува, да е в крак със случващото се, а ако има свой онлайн бизнес или бизнесът му е свързан в голяма степен с Интернет (а днес почти всеки бизнес е така) – лесно може да менажира нещата и от заведения и от публични места, без да е необходимо да е в офиса и пред компютъра.

Да, чужденците, пребиваващи у нас на бизнес или почивка са учудени. По-често гледащи на нас като изоставаща във всяко друго отношение страна, достъпът до Интернет ги респектира и му се радват.

Какво да /го/ правим?
Факт е, че социалните мрежи у нас се използват средностатистически повече, отколкото в Европа. Е, лидер в това отношение е Турция. Също така е факт, че докато европейците изкарватс редно 15 часа онлайн, за България са 16, т.е. един час повече, според данни от Media Scope, проучване на IAB Европа. Но пълноценно ли е това време онлайн?

Освен, че вероятно общуваме (а може би и клюкарстваме) повече онлайн, имаме възможност и да проверяваме и лична и служебна поща значително по-често, а освен това да се възползваме от възможностите, които Интернет дава – достъп до информация, книги, дискусии и т.н. Друг въпрос е дали използваме пълния потенциал на тези възможности.

Онлайн банкирането става все по-популярно. Груповото електронно пазаруване също даде не малък тласък за развитие на мисленето по отношение на онлайн като цяло.

Много хора у нас все по-често проверяват и служебната си поща от мобилния телефон докато пътуват от или за работното си място. Мобилният достъп става все по-популярен през смарт телефоните. Над 50% от неговия трафик разчита на free wifi зоните.

Вместо край
При всички случаи добре е да знаем и ценим това, което имаме. А то не е малко. Във време на огромни дигитални пропасти ние, в България, имаме относително достъпен и то доста добър като скорост Интернет и то на територията на цялата страна – от големите градове до много от затънтените места. И да не се оплакваме и виним държавата поне за едно нещо – Интернет. А и да се научим да го използваме по-рационално, това е важно.

Автор: Жюстин Томс
Статията е публикувана в сп. Мениджър, Дек 2012

Вижте видео: Разликите между мобилен сайт и мобилно приложение.

Ако имате вече идеи за мобилност – обадете ни се още сега!

Leave a Comment

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.