Много често хората се чудят в какво се състои работата на мениджъра проекти в ABC Design & Communication. Няма как да обясним в една статия, но може да очертаем посоките 🙂
Всяка работа с клиенти си има своите специфики, положителни и отрицателни страни. Важно е да се намери баланс между техните изисквания и реалните възможности за реализация на даден проект.
Ето няколко ключови момента, които трябва да се вземат предвид за да се улесни комуникационния процес:
1. Не всички снимки, текстове и други материали в Интернет са безплатни – оказва се, че много клиенти не са наясно с този проблем и не разбират защо се получават спънки при изграждането на техния сайт. Тук ролята на ръководителя проекти е от голямо значение, за да им обясни по подходящ и разбираем начин какво представляват авторските права и интелектуалната собственост. Трябва да се отбележи, че клиентът, а не разработчикът е отговорен за всичко, публикувано на неговия сайт.
2. Кратки срокове – може би сме свикнали, че онлайн всичко се случва много бързо, но реално за всеки успешен проект и добре работещ сайт са необходими много време, усилия и търпение. За да се получи един качествен продукт, трябва да се отдели внимание на всеки детайл. Затова и ръководителят проекти трябва да прецени колко време ще отнеме на екипа да си свърши работата и съответно да обясни това и на своите клиенти.
3. Цени – както във всеки бизнес, така и тук, цената се определя от качеството на продукта. Ако искате да имате добре работещ сайт, с красив, стилен дизайн и много функционалности, то трябва да сте готови да заплатите съответната цена. Дизайнерите и програмистите, които се занимават с това са много опитни специалисти, които заслужават нужното уважение и адекватно заплащане на труда им.
4. Доверие – каквито и познания да имате в тази област, то със сигурност те не са достатъчни и имате нужда от услугите на опитен уеб специалист. Доверете му се, той има достатъчно опит зад гърба си за да прецени кое е най-доброто решение за вашия проект.
5. Дисциплина и график – хубаво е още от започването на даден проект да се изясни начина на работа и взаимодействие между възложителя и изпълнителя. Необходима е активност и от ваша страна, защото преди всичко изпълнението на задачата до голяма степен зависи от екипната работа. Ако не искате да има забавяния от наша страна, се опитайте да поддържате темпото и да отговаряте на запитванията или когато се налага одобрение.
6. Търпение – не винаги нещата се случват така както ни се иска още от първия път, но дори когато нещата не вървят толкова гладко, е добре да се успокоим и да проявим търпение. Няма да спечелим нищо, ако напрягаме себе си и партньорите си.
7. Client relationship – всеки клиент е безценен за нас и това трябва да личи във всяка наша стъпка към него. Ако искаме да работим съвместно и за в бъдеще, то непременно трябва да му демонстрираме своето уважение, позитивно отношение и желание за партньорство. Това може да бъде изразено под различна форма с ежедневни малки жестове, които не ни костват нищо, но със сигурност ще имат голям ефект.
8. Бизнес отношения – тук е важно да има ясно обособена граница на отношенията между клиента и разработчика, защото прекаленото скъсяване на дистанцията може да крие определени опасности. Не бива да се работи по симпатии, както и да се правят услуги на едни клиенти за сметка на други, за да се запази добрия тон между всички и в крайна сметка да няма негативни последици върху крайните резултати.
9. Авторитет и репутация – клиентът следва винаги да бъде навигиран от ръководителя проекти, който ясно и недвусмислено да показва професионализъм и благонадеждност.
10. Дългосрочно партньорство – често това е гаранция за професионализма и качеството ни на работа. Да, всеки желае да привлича колкото се може повече клиенти, но и старите не са за подценяване. Дори напротив, към тях трябва да се подхожда с особено внимание и специално отношение, ако искаме да ги задържим и да градим съвместното си партньорство.
Очакваме ви, за да работи заедно по вашите проекти. Обадете ни се!