Маркетингът на учебните заведения – тема, която тепърва ще става все по-актуална с намаляващия брой ученици и нуждата училищата да привличат достатъчен брой деца.
Какво се прави в момента ли? Почти нищо. Какво може да се прави ли? Много. И тук въпросът не е с какви средства, защото финансите не са много и могат да се намерят. Въпросът е кой да го прави.
Нека сме наясно – кой да се занимава с нашите маркетингови активности е голям проблем и в бизнеса. Нуждата от оптимизация на разходите увеличава набора задачи, поет от всички в екипа. И все пак – комуникационното поле изисква своето и няма как да се пренебрегне. Следва да се отдели ресурс.
Първа крачка – мисия и визия. Отговорът трябва да дойде не от директора, а от целия екип – какво иска да прави това училище, какви са целите му, каква му е мисията и как постига всичко това.
Втора крачка – комуникационен екип. Той може да е съставен от ученици (фотограф и копирайтър, 6-12 клас) и от един или двама учители, единият може да бъде по български език, а другия – по ИТ.
Трета крачка – комуникационен план. Кой кога и какво ще прави. Планът следва да включва месец по месец, седмица по седмица: събития, комуникация с медии, онлайн инструменти и т.н.
Четвърта крачка – партньорствата. Намислете си отвъд институциите, с които вече имате отношения да създадете съвместни проекти и с НПО и бизнеса, например. Бъдете проактивни и предложете различни форми, не само финансиране.
Ако искате да поговорим по темата – обадете ни се! ABC Design ви очаква!
И един настоящ пример от наш проект с 2 СОУ “Акад. Емилиян Станев” – София.
И за вдъхновение:
Учителят от Ню Йорк, който учи учениците да садят зеленчуци и да се изхранват
Нигерийската детска писателка за значението на детските книги