На 23 февруари 2017 г. в София се проведе третият форум Innovation Explorer 2017. Основна цел на форума беше да представи най-актуалното в методите за иновации, най-иновационните компании и техните добри практики, както и да организира майсторски класове, в които участниците да добият реални знания и умения.
Публиката на един от най-чаканите за годината форуми беше нетърпелива да получи допълнително знание и насоки, които да помогнат на всички присъстващи да изградят бъдещето, както на самите себе си, така и на компаниите и най-вече на идеите си.
Форумът стартира ударно с лекция на storytelling майстора Dex Torricke-Barton за младеж от Индия, който използва Интернет, за да помогне на баща си да открие роднина.
Ето и съветите на Декс:
– to use internet to track and find people we love;
– to use global message to tap in the global voice;
– to think long-term.
Декс Торик-Бартън разкри интересни факти за социалните медии и колко важни и влиятелни са те всъщност върху хората и техния живот. Самият Декс даде пример с това как за седмица е организирал протест в Сан Франциско против дискриминацията на имигранти. Всичко това е започнало от един пост във Facebook, който бързо е започнал да се разпространява и е привлякъл хиляди хора, които после са участвали в протеста. Това е силата на онлайн свързаността между хората – пример как през Фейсбук можем лесно да достигнем глобални измерения на кауза.
Декс разказа и за Риза, момиче от Филипините, което помага в семейна ферма за миди. Риза иска да стане програмист, събира пари за мобилен телефон и благодарение на Интернет успява през смартфон ни да завърши онлайн курс и да вземе диплома за програмист.
В лекцията си Декс подчерта още, че е нужно да разкажем история, а не само да си служим с данни. Данните не са достатъчни, за да разкажеш история. Хората не вярват само на цифри, данни.
“Иновациите се променят толкова бързо, че слабо си спомняме как е изглеждал например първият смартфон. Затова е добре да мислим в дългосрочен аспект.” – е един от изводите, които трябва да запомним.
Един от следващите лектори беше Blake Lezenski.
What are the conditions to innovations to flourish – to think about them strategically – каза той. Добре е да се помисли стратегически на всички управленски нива за идеята и бюджета на иновацията.
Един от най-интересните въпроси, зададени от публиката, беше относно това какви са недостатъците/ спънките в иновационния климат на Балканите. От страна на предприемачите спънките за развитие на иновациите тук на Балканите могат да бъдат: не се отчита кой реално взима решенията, предприемачът може да има най-добрия екип от учени, инженери и т.н., но е добре да познава аудиторията си, за кого ще инвестира. Трудът ви може да е брилятнен, но е важно дали дава стойност на аудиторията.
Erez Tsalik говори за Innovation Wars – а именно война между това, което мислим за иновация и това, което ни върши работа като иновация. Ново не е равно на иновативно – беше едно от основните му послания. Innovation is the new religion. The more you explore the more points of interests appear.
It is very hard to predict. Especially the future – завърши лекцията си Erez Tsalik.
Лекцията на Николаос Димитриадис беше една от най-емоционалните лекции.
I don’t connect with the other people if I think. I connect if I feel, каза Nikolaos Dimitriadis. Можете да видите видео, заснето от колегите ни с неговото участие, което достатъчно добре говори само за себе си.
По време на почивката публиката имаше възможността да изпробва HTC Vive – устройство за виртуална реалност. Преживяването продоставяше невероятна прецизност и бързина на реакция при следенето на движенията от страна на контролерите и самия визьор. Ползите, които би имала такава технология за бъдещето са неизчерпаеми – любопитно е да се проследи какви иновации ще донесе тя.
Както поканените лектори, така и организацията на събитието бяха на високо ниво. Да се опитаме да надзърнем outside of the box и да разберем всъщност как мислим и как чувствата ни влияят повече на всекидневието, отколкото аналитичната ни мисъл.
Всички тези идеи и решения предоставят страхотен микс, който иноваторите и визионерите могат да използват за да изградят едно страхотно бъдеще за хората. От нас зависи това бъдеще наистина да бъде УАУ, както е и слоганът на събитието (The future is WOW).