Писането за блог е едновременно вдъхновяваща, но и плашеща задача. Често за хората без опит звучи изключително трудно да седнат да пишат и за написването на първия си блог изпадат в паника. Ето няколко вдъхновяващи идеи и практични подсказки как да списвате личния или корпоративен блог с вдъхновение и без страх.
1.Изберете тема, която ви допада. Темата няма как да е досадна, неясна или нежелана от вас. Особено за първия, дори първите няколко поста. Изберете нещо, което харесвате и за което бихте писали с лекота.
2. Не гонете обем. Не мислете за дълга и досадна публикация, с много текст, обяснения, графики и линкове. Първият ви блог пост може да е доста семпъл. Интернет пространството го позволява. Оставете по-обемните публикации за нататък, когато навлезете в писането за блог.
3. Картинката е ключ. Подберете или изработете готина картинка – тя ще отвори публикацията и ще ви вдъхнови.
4. Говорещо заглавие. Заглавието е важна отправна точка – изберете кратко, говорещо, но и помагащо ви да структуритате текста си заглавие. Например “10 полезни съвета” е едно добро начало. Ако 10 са много, намалете ги на 5 например 🙂
5. За вдъхновение – други публикации. Потърсете вдъхновение от други публикации по избраната от вас тема. Интернет е пълен с какво ли не. Няма да е лошо да намерите поне 2-3 подобни статии на английски език и да адаптирате. Като редовна практика това не е добре, но за един път, първият път – става.
6. Свеж ум. Не оставяйте писането на блог-пост за следобед или привечер – тогава човек е уморен, по-раздразнителен и трудно се съсредоточава. Направете го за начало на деня и ще се справите чудесно!
7. Като писмо. За да “разчупите леда” не пишете поста си в Word или в блог-платформата. По-лесно ще е да си го напишете като email писмо, като след това копирате текста.
8. Правописните грешки. Проверете добре за правописни грешки, както и че всичко е наред преди да натиснете бутона “Публикуване”. И все пак знайте, че това е Интернет и всичко може лесно и бързо да се коригира, ако забележите нещо в последствие. Най-важното е поне заглавието да е без грешки, то влиза в RSS и там грешката се мултиплицира на момента.
9. Мнението на другите. За първите 1-2 публикации поискайте обратна връзка от приятели, колеги, които са позитивно настроени. Това ще ви окуражи и посочи възможностите за позитивно развитие.
10. Вярвайте си. Ако нямате убеждението, че ще се справите с писане за блог – няма да стане. Вярвайте си, прочетете отново тези съвети и се уверете, че няма да е трудно. А след това седнете и го направете – след първия пост всичко ще ви изгледжа поне една идея по-лесно.
Успех!
Прочетете още: Дигитална vs рекламна агенция, Писане за уеб, Избор на дигитална агенция