Може би сте чували, терминът shadowban. Думата се обвързва със социалните мрежи и обобщено изразява действието по блокиране на акаунт или скриване на публикациите от конкретен профил за неопределено време. Това може да стане по няколко начина. Най-често профилът ни бива блокиран и конкретни функции ни биват забранени – не можем да харесваме, коментираме или да последваме нов акаунт. Другото най-често срещано явление е публикациите ни не биват показвани в хаштага, който сме сложили (повече за хаштага).
Как ни засяга shadowban-а?
Той може сериозно да навреди на комуникацията ни с последователите ни, както и най-вече, да блокира възможността да се сдобием и да достигнем до нови такива. Когато публикациите ни не се показват в посочените от нас хаштагове не достигаме до нови хора извън стандартната ни аудитория. Това намалява шансовете ни за разрастване на профила. Също така shadowban нарушава комуникацията ни с вече съществуващите ни последователи, ако това което се е случило е да блокира някои от нормалните функции. Така не можем да отговорим или да се свържем с конкретен последовател, което вреди на имиджа ни.
Защо се случва shadowban?
Shadowban възниква обикновено при прекалени повтарящи се действия. Ако харесваме с бърза скорост за кратко време, последваме десетки хора в рамките на минута – тогава биваме разпознати като изкуствен бот или система за сдобиване с последователи, което се разглежда като спам и се блокира, за да се запази органичното, здравословно присъствие в социалните мрежи. Ако коментираме с думи, нарушаващи политиката на платформата – или публикуваме неща, които нарушават политиката им също, както и ако използваме конкретни хаштагове, които са били забранени – обикновено тези с милиони публикации, за да се предотврати спамът.
Как да се спасим?
Ако имате подозрения, че сте били жертва на shadowban, то има няколко стъпки, които може да предприемете, за да помогнете на профила си.
- На първо място премислете кои хаштагове използвате. Всяка година има нови забранени хаштагове (вижте пълният лист за 2021) и се старайте да не ги използвате.
- На второ място оставете профила си поне за два дни без никаква дейност – не харесвайте, не публикувайте, не коментирайте – въпреки че вероятно ще намали Вашия engagement с последователите Ви, поне ще Ви премахне от списъка с подозрителни спам профили.
- И трето, което може да направите в бъдеще, е да внимавате да не бъдете твърде бързи в харесването или повтарянето на едни и същи функции, за да не разпознаят профила Ви като спам отново.
Екипът на ABC Design е винаги насреща при нужда от помощ с Вашите социални мрежи или онлайн присъствие. Потърсете ни!